Katolickou církví otřásá a neotřásá další skandál okolo zneužívání, tentokrát se slovinským knězem a jezuitou Markem Ivanem Rupnikem v hlavní roli. Umísťujeme překlad zajímavého článku slovinského teologa a kněze Ivana Štuhece.
Tvorbu Marka Ivana Rupnika najdeme i v České republice, a sice například na moravském Velehradě.
Morální teolog Ivan Štuhec o kauze Marko Rupnika: “rozhřešení” a pokání mu mohou dát jen oběti
Reporter 23. 12. 2022
Dr. Ivan J. Štuhec
“Já se ale ptám, co bude s Markem Rupnikem jako s člověkem? To, co se stalo na Kongregaci pro nauku víry, že byl na poměrně krátkou dobu exkomunikován a po zpovědi a pokání tohoto trestu zproštěn, není v žádném případě odpovědí ani satisfakcí pro oběti. Neměly z toho žádnou satisfakci,” píše morální teolog Dr. Ivan Štuhec ve svém komentáři k případu Rupnik a dodává: “Pouze ony mu mohou dát ‘rozhřešení’ a uložit pokání. Podivuje se, proč nikdo nepožadoval vyřešení konfliktu mezi Rupnikem a sestrami z loyolské komunity, a doufá, že objektivní odpovědnost způsobí, že i v jezuitské komunitě, vatikánské kurii a jinde budou létat hlavy?”
Případ Rupnik otřásl světovým katolickým a pravděpodobně i sekulárním světem. Po zhruba týden trvajících spekulacích rozptýlil pomocný římský biskup Daniele Libanori, který vstoupil do jezuitského řádu jako vysvěcený kněz, všechny pochybnosti a obavy. Jako vizitátor komunity Loyola poznal komunitu zevnitř a potvrdil, že obvinění proti Marku Rupnikovi jsou pravdivá. Libanori byl mimo jiné v letech 2004 až 2018 exorcistou.
Rupnik i zakladatelka Ivanka Hosta jsou moji současníci, částečně spolužáci z Gregoriany v Římě. Na počátku 90. let jsme v církvi věděli, že mezi nimi existují neshody.
Od 4. prosince už tedy není možné spekulovat o tom, co je a co není pravda, tím méně o kontextu oznámení a o pozadí, které tak či onak vedlo k tomu, že se tato poměrně stará záležitost dostala na světlo. Celý příběh je totiž jedním z nejhorších případů, které byly v katolické církvi odhaleny. Zejména ze dvou důvodů: všechna tři zneužití, sexuální, psychické i duchovní, byla spojena se svátostnou činností a vznikem nového řeholního společenství, komunity Loyola; a za druhé, hlavním protagonistou není jen tak někdo, ale jezuita, který rozvinul vlastní specifické teologické myšlení a s ním spojenou spiritualitu, což vše vyvrcholilo v jeho mozaikách a spisech po celém světě. Lidé, kteří ho následovali, ho následovali cele. O to větší a osudovější je zklamání. Rupnikova přítomnost byla všeobjímající, ba totální.
Nejprve několik osobních faktů. Rupnik a zakladatelka Ivanka Hosta jsou moji vrstevníci a částečně i spolužáci z Gregoriany v Římě. Na počátku devadesátých let jsme v církvi věděli, že mezi nimi existují rozdíly. V praxi charismatických hnutí v církvi to není poprvé ani naposledy. Pravděpodobně to tak chápala většina lidí. Když jsem sledoval Rupnikovu tvorbu od jejích počátků, bylo nápadné, že po rozchodu s Ivankou došlo k malířskému rozchodu i mezi Rupnikem a akademickým malířem Lojzem Čemažarem. Ten se stal “oficiálním” malířem sester z komunity Loyola. Rupnik se však od své původní abstrakce a moderny stále více posouval do oblasti východní ikonografie na modernistickém pozadí.
Tento vliv systematicky pěstoval a rozvíjel až k papežům, s výjimkou Benedikta XVI. Ti, kdo tvrdí, že byl nejvlivnějším Slovincem v Římě, mají pravdu. Jeho vliv byl od roku 2000 větší než vliv pozdějšího kardinála Rodeta.
Nejsem si jistý, tuším, že to bylo v roce 2001, kdy jsem byl na svém posledním delším pobytu v Římě, setkal jsem se s oběma a od obou jsem slyšel část důvodů jejich rozchodu. Můj tehdejší závěr byl prostý: pokud se dva lidé, řeholník a řeholnice, kteří kladou spiritualitu na první místo, nedokážou smířit, pak takovou spiritualitu nelze provozovat. K podobnému závěru jsem dospěl i v případě Medžugorje. Pokud Panna Maria nedokáže dosáhnout smíření mezi františkány a mostarskými biskupy, pak je v celé věci něco zásadně špatně. Po posledních informacích o případu sester Rupnik – Loyola je mi jasné, proč ke smíření nedošlo. Pro postoj sester mám plné pochopení. Vyvolává to však řadu otázek.
Dá se říci, že o neshodách mezi oběma protagonisty jsme všichni věděli. Věděly o tom samy špičky jezuitského řádu, a to jak v Římě, tak ve Slovinsku. Pomineme-li fyzické zneužívání, o kterém možná nevěděli, alespoň ne na začátku, je nepochopitelné, že umožnili Rupnikovi takový celosvětový dosah, aniž by si nejprve vyjasnili otázku, co se mezi ním a loyolskou komunitou skutečně děje. Na obou stranách se rozvíjel a šířil vliv, zejména směrem k biskupům. Řeholník dával biskupům četná duchovní cvičení a sestry Loyolské komunity zaujaly místa v diecézní kurii. Jejich vliv byl ovšem mnohem omezenější.
Rupnikova aktivita dosáhla nového vrcholu po požehnání kaple Redemptoris Mater v Apoštolském paláci Janem Pavlem II. 14. listopadu 1999. Kapli začal vyzdobovat ruský mozaikář, takže jedna stěna je jeho a zbytek Rupnikův. Obě techniky a jejich barevnosti se nedají srovnávat. V této kapli se poprvé v uměleckém díle realizovala myšlenka Jana Pavla II. o dvou polovinách evropských plic, Západu a Východu. Když k tomu připočteme silné spojení českého jezuity kardinála Špidlíka s Rupnikem, je jasné, že se Rupnikově mozaikové škole otevřel celý svět. Špidlik zemřel o rok později. Mnozí lidé mi v těchto dnech říkali, že si vzpomínají na můj výrok po návratu z Říma v roce 2001: “Teď si mnozí slovinští kněží budou myslet, že musí mít ve svých kostelech metr čtvereční Rupnikovy mozaiky, i kdyby byly barokní.”
Ke kritickému zamyšlení nad tím vším mi pomohl pobyt ve farním kostele na Pobrežji, kde vnitřní výzdobu provedl tentýž český sochař Oliva, který s Rupnikem pracoval na sochařské části kaple Redemptoris Mater. V kostele na Pobrežji však už Rupnikově mozaice stála v cestě jedna překážka, a to barevná okna od malíře Jemelky, která jsou velmi abstraktní. Střední stěna v presbytáři tohoto kostela nebyla dodnes realizována ani malířsky, ani sochařsky. Umělci se nedohodli. Proč je to důležitá ilustrace nedávných událostí? Rupnik byl vždy člověkem totalitářským, čemuž by on podle východní pravoslavné teologie možná říkal “plná jednota”.
Jeho teologický a umělecký přístup nám také něco říká o jeho postoji k těm, kteří ho přijali jako duchovního vůdce. Všude, kde působil, existovala polarizace: pro něj nebo proti němu. Dokonce i v italské Gorici. Ve světle této totality je také možné pochopit jeho vliv na církevní hierarchii. Tento vliv systematicky pěstoval a rozvíjel až k papežům, s výjimkou Benedikta XVI. Pravdu mají ti, kteří tvrdí, že byl nejvlivnějším Slovincem v Římě. Jeho vliv byl od roku 2000 větší než vliv pozdějšího kardinála Rodeta.
Tím vyvstává na světlo další paradox jeho působení. Ve svých teologických a duchovních spisech byl neustálým kritikem všeho institucionálního, ale zároveň svou spiritualitou posiloval vliv na instituce, rozhodně na jmenování biskupů. Zajímavé – když to vlivní slovinští levičáci rozpoznali, stal se jedním z mála teologů, které zvali na svá sympozia a porady. Je také spravedlivé dodat, že měl vizi evangelizace a církve, kterou jiní neměli nebo neuměli tak dobře formulovat.
Proto ho mnoho biskupů pozvalo do svých diecézí, aby současné církvi pomáhal otevírat nové a odlišné cesty. Pro mnoho laiků byla jeho teologie osvobozující odpovědí na současné pastorační problémy spojené s lidskou personální nezralostí a se zvyky a obyčeji, které již dávno překonala průmyslová a technologická kultura.
Rozsah Rupnikova vlivu byl obrovský, od umění přes teologické myšlení a spiritualitu až po pastorační vize a personální politiku, a to jak ve Vatikánu, tak v některých diecézích, v neposlední řadě ve Slovinsku. Proto jsem na začátku napsal, že protagonistou není jen tak někdo. Známe několik příkladů charismatických vůdců po Druhém vatikánském koncilu, kteří byli označeni za sexuální delikventy, ale žádný z nich neměl tak velký globální dopad.
Z tohoto pohledu je o to fatálnější, proč nikdo nepožadoval vyřešení konfliktu mezi Rupnikem a sestrami z Loyoly. Ve hře je totiž mnohem fatálnější objektivní odpovědnost než v případě mariborské arcidiecéze a jejích financí, kvůli nimž létaly hlavy biskupů. Můžeme doufat a věřit, že objektivní odpovědnost donutí létat hlavy také v jezuitské komunitě, vatikánské kurii a jinde?
Sestoupíme-li nyní z tohoto globálního kontextu na úroveň těch, kteří jsou přímými oběťmi, tedy některých sester či bývalých sester loyolské komunity, dojdeme ke katastrofálním důsledkům pro jejich osobní život a rozhodnutí, která učinily před desítkami let. Je zbytečné říkat cokoli o zranění a stigmatu těch, které byly osobně zneužity a vlastně i nepochopeny různými představenými od 90. let minulého století. Tyto řeholnice před veřejností po desetiletí mlčely, protože nechtěly poškodit církev jako celek. Když si léčily své rány, sledovaly, jak jejich původce kreslí rány Kristovy a dobývá s nimi největší svatyně na světě.
Ještě že se žádná z nich nezbláznila! Přežít v tomto šíleném paradoxu není ani hrdinství, ani svatost, ale mučednictví. Tři desetiletí žili mezi kovadlinou sexuálního, psychického a duchovního zneužívání a kladivem světové slávy. To znamená, že byly doslova bičovány. Není žádným tajemstvím, že loyolská komunita je v krizi, že se z ní stáhla dlouholetá představená, že v ní dochází k polarizaci a že někteří z ní odešli. Vyvstává tak zásadní otázka, co udělají ti, kteří o problémech věděli a neřešili je, aby osobním příběhům těchto řeholnic poskytli adekvátní podporu a pomohli jim pochopit smysl jejich životních rozhodnutí, která byla na samém počátku podmíněna Rupnikovým duchovním vedením a později konfliktem rozchodu s jejich dlouholetou představenou Hostovou.
V těchto dnech si někteří kladou otázku, co bude s Rupnikovými mozaikami? To není ta zásadní otázka. Z dějin umění víme, že to, co bylo v určité době nejpopulárnější, později nemělo trvalou hodnotu. Kdyby si to každý umělec uvědomoval, choval by se mnohem méně arogantně a sebestředně. Já se ale ptám, co bude s Markem Rupnikem jako s člověkem? To, co se stalo na Kongregaci pro nauku víry, že byl na poměrně krátkou dobu exkomunikován a po zpovědi a pokání tohoto trestu zproštěn, není v žádném případě odpovědí ani satisfakcí pro oběti. Z tohoto činu se jim nedostalo vůbec žádné satisfakce. Je velmi pravděpodobné, že to je jeden z důvodů, proč se ta první veřejně ozvala. Nyní, když je vše odhaleno, je jedinou vhodnou reakcí na tuto situaci veřejný zásah.
Jsou to oběti, kdo by měl říci, jak vidí a jak si představují svou a Rupnikovu budoucnost. Jen ony mu mohou dát “rozhřešení” a uložit pokání. Smíření se všemi duchovními, psychologickými, materiálními a institucionálními důsledky je křesťanskou cestou k řešení tohoto problému, který se zdaleka netýká jen Rupnika a bývalých i současných sester z komunity Loyola. Je to problém nás všech, celé katolické církve, od papeže Františka až po poslední anonymní Annu, která v dobré víře následovala Markovu spiritualitu. Bude-li vykoupen vztah Rupnik – sestra komunity Loyola, bude vykoupena globální i místní církev. To by se dalo nazvat obnovou u kořene.
Dr. Ivan J. Štuhec
Nebo:
- Zelenśkyj ze židovské perspektivy. O skupině Kvartal 96 a… https://youtu.be/9M2eJ5WFR2M?t=119 Henry Abramson, americký historik specializující se na židovskou historii, v tomto videu podává v širším kontextu prezidenství Volodymyra Zelenského, usazuje ho v rámci historie Židů na Ukrajině a jako historik si klade otázku, jak je pravděpodobné, že by Žid mohl stanout v čele této země. Kdo je Volodymyr Oleksandrovič Zelenskyj? Je mu 44 let,…
- Polština - výslovnost Že polský pravopis není pro Čecha moc intuitivní, o tom není pochyb. V médiích slýcháváme "Jerži" Buzek, Josef "Žjeleněc" apod. Jako nerudnému školometovi mi to nedá a upozorním na pár vychytávek. Je to návod jak v české řeči více méně věrně reprodukovat polská slova, nikoli vyčerpávající kurs polské výslovnosti. "rz" se polsky v minulosti sice…
- Všichni, kdo odejdou, se nevracejí - All Who Go Do Not… Polské nakladatelství Czarne vydalo knihu All Who Go Do Not Return (Všichni, kdo odejdou, se nevracejí) ex-chasida Shulema Deena (hovoří jidiš zde: https://www.youtube.com/watch?v=wzvz7KIwYbM) o jeho vývoji od potomka rodičů si život mezi newyorskými Skverer chasidy zvolili sami, přes blogera ventilujícího svoji slábnoucí víru na blogu Hasidic Rebel, po odchod z komunity, který ho stál manželství a…
- Ruština – azbuka Azbuka Česky Azbuka Česky Azbuka Česky а a к k ч č б b л l ш š в v м m щ šč (přesněji dlouhé měkké š) г g н n д d о o ъ mezi souhláskou a samohláskou (např. съезд) působí, že samohláska se čte tvrdě + j (sjezd) е e (měkčí předchozí…
- Karaimská kenasa ve Vilniusu, Litva (ulice Liubarto 6) Vilenská kenasa stojí v zástavbě dvoupatrových domů ve čtvrti Žvėrynas, polsky Zwierzyniec, česky tedy můžeme říci Zvěřinec (= obora se zvěří místní šlechty). Karaimové jsou národ turkického původu, který podle tradice na konci 14. století během jedné ze svých vojenských výprav na Krym přivezl do Litvy litevský velkovévoda Vytautas, polsky Witold. Jednalo se o několik set karaimských rodin,…
- Pokrov Vzpomeňme na film "Ivetka a hora" o mariánském zjevení ve slovenské Littmanové, kde se děti rusínsky modlí k Matce Boží "skryj nas pid svij plašč", tedy skryj nás pod svůj plášť. Podobný význam má slovo církevněslovanské slovo pokrov v názvu svátku Pokrov přesvaté Bohorodice, někdy nazývaném prostě Pokrov (rusky Покро́в Пресвято́й Богоро́дицы, polsky Pokrowa, Pokrow,…
- Estonští Setu - Setud ehk setukesed Setud on eestlaste etniline rühm, kelle põline asuala on Kagu-Eestis Setumaal. Setude üldarv on ligi 10 000. Seto jsou etnická skupina Estonců, jejichž původní sídlo je Setumaa v jihovýchodním Estonsku. Celkový počet Seto je asi 10 000. To byla definice toho, co to je Setu, přímo v estonštině. Etnická skupina Seto, někdy zvaná Setukézové, sídlí…
- O polštině - frajer, maso z hrbáče a odchod na ubikaci Slov, které se v češtině polštině velmi podobají nebo jsou dokonce stejná je nepřeberné množství. Člověku, který se s polštinou setkává poprvé, můžou také činit potíže výrazy, u nichž bychom to neočekávali. Vzpomínám si, jak kamarády vyděsil polský dotaz "chcesz herbatę?" (chceš čaj?), protože mysleli, že je jim nabízeno... snad maso z hrbu, Slov, které…
- Setkání se Sviatlanou Cichanouskou, běloruští písmeníci,… Dnes jsme se s naší kamerou vydali do polského Krakova, kde se uprostřed malebného parku nachází Villa Decjusz, která hostí běloruský festival Kultura v emigraci. Neděle je již druhý den programu. Zlatým hřebem dnes byla návštěva Sviatlany Cichanouské, vůdkyně nezávislostního hnutí, prezidentky Běloruska v emigraci. V její výborné řeči se objevilo téma zástupů vězňů, kteří…
- Kaneo - Ohrid - Makedonie Sveti Jovan Kaneo - svatý Jan Teolog. Přístup k tomu kostelíku je téměř horskými cestami jen pěšky asi dvacet minut z centra. V kostele jsou také vyobrazení ochridských světců Klementa a Erasma. Fresky z větší části jsou zničené. Zachovaly se pouze fragmenty oltářní fresky s vyobrazením apoštolů, portrét ochridských světců sv. Klimenta, sv. Erazma a…
- Turečtina Turečtina se píše latinkou. Výslovnost odlišných písmen: c – dž ç – č g – v sousedství a, o, u, ı (zadních samohlásek) jako v češtině. V sousedství e, i, ö, ü (předních samohlásek) je silně změkčeno. ğ – (turecky yumuşak g – měkké g) skoro nebo vůbec se nevyslovuje. Předcházející samohlásku prodlužuje (a samo…
- Rusínština Rusíni a rusínština je zastřešující termín pro řadu jazyků a komunit, které samy sebe nazývají Rusíni, Rusnáci, ale také Lemkové či Bojkové. Zjednodušeně řečeno se dá říct, že se jedná o nejzápadnější jazyky či dialekty východoslovanských jazyků, které se ovšem neidentifikují s ukrajinštinou a Ukrajinci. Většinou leží ještě dál na západ či na jihozápad od…
- Dobré zprávy od Dobříše – evangelium podle Karla Satoriy Autor: Vít Vaďura Rogallo booster retrieve (Photo credit: Wikipedia) „Mystika je umění vidět. Jde v ní o bojové umění nezbytné v utkání s profánnem. Mystika usvědčuje profánno ze lži. Ne, nic, absolutně nic není obyčejné, Bohem neobydlené. Je jenom tajemné, či lépe, tajemně zvoucí.“ V této občasné rubrice jsem již referoval o některých duchovně…
- Projev prezidenta Lecha Kaczyńského, který měl přednést v… Przemówienie prezydenta Lecha Kaczyńskiego, które miał wygłosić w Katyniu (wersja polsko-czeska) Szanowni Przedstawiciele Rodzin Katyńskich! Szanowni Państwo!W kwietniu 1940 roku ponad 21 tysięcy polskich jeńców z obozów i więzień NKWD zostało zamordowanych. Tej zbrodni ludobójstwa dokonano z woli Stalina, na rozkaz najwyższych władz Związku Sowieckiego. Sojusz III Rzeszy i ZSRR, pakt Ribbentrop-Mołotow i agresja na…
- L´uomo sandaluto (Člověk osandálený / The Sandaled man) L´uomo sandaluto ((Člověk osandálený / The Sandaled man) - vizážistické zamyšlení nad vývojem naší společnosti po roce 1989. Dokumentaristickou formou je kladena různým lidem otázka: "Co si myslíte o tom, když se nosí sandály na ponožky?" Sandály na ponožky? Ano či ne? Sandals with socks, yes or no? L´uomo non usa i sandali!! Si,…
- Cesta na Balt 4 - Hora křížů, Šiauliai, Litva Hora křížů (litevsky Kryžių kalnas) je poutní místo nedaleko litevského města Šiauliai. Nachází se asi 12 kilometrů severně od Šiauliai, čtvrtého největšího města v Litvě, a 50 kilometrů jižně od hranic s Lotyšškem Je známá tisíci křížů, které sem již více než sto let umísťují poutníci. Hora křížů je považována za symbol litevského odboje a…
- Stanislav Krátký - starší videa Příprava na první svaté přijímání - Stanislav Krátký Můj vklad - svědectví neviditelna otec Stanislav Krátký - kázání k chlapcům Pozor na brzdy - Stanislav Krátký Kázání ke konci školního roku 1972 Duch vášně Stanislav Krátký
- V neděli 23. února 2020 bylo v Hajnówce na východě Polska… Pochodující dav skanduje: Bury, nasz bohater - Bury je náš hrdina! Romuald Rajs, řečený Bury (https://pl.wikipedia.org/wiki/Romuald_Rajs), lokální velitel polské Armii Krajowej (Zemské armády) za Vilno, dnešní Vilnius, která po odchodu Němců začala znovu působit an území Polska. Patrně z důvodů napjatých vztahů mezi Poláky a obyvatelstvem nepolského původu (které je ovšem na Wilenszczyznie, Litvě a…
- Vyrábíme rakety jak párky Posty o raketách mám vlastně dva. Toto foto je z domáckého muzea vojenské techniky na estonském ostrově Saaremaa, jmenovitě na jižním cípu jeho poloostrova Salme, mimochodem nedaleko další zajímavosti, majáku značícího vjezd do Rižské zátoky ze severu. Zatím tahle jedna fotka autora s raketou, další dohledãm.
- Nečekaná souvislost Andranika Antaniana - jak chtěl jet a… Přinášíme překlad krátké črty Andranika Antaniana, běloruského umělce a fotografa z litevského Vilna. Mariupol Stávají se věci, které přes veškerou svou divokost a nelítostnost rozum vnímá docela racionálně a dokonce chladně. Bombardování Mariupolu, děsivé ve své nesmyslnosti, můj mozek tvrdošíjně přiřazoval k událostem, které se již v historii tohoto města děly. V mé paměti…