Jsem upír, který vysává energii – rozhovor nově zvoleného polského prezidenta pro Plus Minus-rp.pl

Zdroj: Jestem energetycznym wampirem, publikováno 31. 5. 2015

Plus Minus: Kdo jste, pane Dudo?
Polski: Andrzej Duda - podsekretarz stanu w Ka...
Polski: Andrzej Duda – podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP. (Photo credit: Wikipedia)

Nově zvolený prezident a nemůžu si na to zvyknout.

Nedochází vám to? Kaczynskému konečně také ne.

Pracoval jsem na tom tvrdě, měl jsem v průměru dvě schůzky denně, takže chápu, jak se to stalo, ale je těžké si zvyknout na novou roli.

Kdy jste si pomyslel, že můžete vyhrát?

Od začátku jsem si myslel, že mohu vyhrát, bez toho bych nebyl schopen vést takovou kampaň, ale před třemi týdny, kdy byly oznámeny výsledky prvního kola, jsem si uvědomil, že vítězství je na dosah ruky.

Byl jste si jistý?

Ne, ještě ve volební neděli jsem si nebyl jistý. Nejen na Twitteru, ale distávaly se ke mně i úniky z průzkumu exit poll. A ve 14.00 moje převaha z poledne klesla na 51,5 : 48,5.

Tehdy jsem myslel, že přece jen prohrajete.

Také jsem měl slabou chvíli. Ale nemluvíme o politice, protože i tak vám nemohu nic říct.

První rozhodnutí bude stavba památníku smolenské tragédii?

Všichni asi vědí, jak důležitý pro mě Smolensk byl, jak jsem prožíval tuto katastrofu, ale teď mám být prezidentem, a ne kurátorem neexistujícího muzea.

A stavitelem památníku?

Vždy jsem říkal, že památník by měl stát na Krakovském předměstí (Krakowskie Przedmieście – ulice v centru Varšavy – pozn. překl.), tam, kde se shromažďovaly tisíce lidí. To Poláci pro něj takto vybrali místo.

Památkáři s tím nesouhlasí. Ani se světelným památníkem.

Proto o tom bude v klidu mluvit, možná bude třeba vypsat soutěž , přece o tom nebudu sám rozhodovat. Ale podniknu v této věci kroky, protože si myslím, že ten pomník by měl konečně stát, a to na důstojném místě.

Varšavý magistrát vybral jiné umístění.

Ale co má to místo do činění s tragédii ve Smolensku? Nic. To před prezidentským palácem se shromažďovali lidé.

OK, ale jaké bude vaše funkční období?

Bude to prezidentství dodržených slibů. Mluvil jsem o budování společenství a nejupřímněji ze všech na světě věřím, že prezident má sloužit národu, naslouchat lidem. Ke mně se bude snadno dát přijít, přijmu každou reprezentativní sociální skupinu, Prezidentský palác bude otevřený.

Ano, přátelé budou chodit na kávu.

Přijdou lidé s iniciativou, tak je přijmu a nanejvýš s nimi nebudu souhlasit.

Přijdou gayové s návrhem na manželství homosexuálů a co?

Setkám se s nimi a upřímně si promluvíme. Sednu si s nimi k jednomu stolu, protože oni jsou lidé jako já a zaslouží si respekt.

Wow!

Co “wow!”, co vás tak udivuje?

Předseda PiS chce mluvit s homosexuály? To je malá revoluce. “Gays for Duda,” neboli gayové, kteří vás podporují, budou nadšeni.

Nejsem si jistý, protože já jim řeknu upřímně, že nesouhlasím s manželstvími osob stejného pohlaví, ani nevidím žádný důvod legalizovat registrované partnerství. Ale chci ulehčovat život všem občanům a na jejich orientaci nezáleží.

Tak co byste byl ochoten akceptovat?

Hm … (ticho)

Jste na vážkách?

Myslím, že by bylo možné uznat postavení osoby blízké, která by se mohla třeba poptat v nemocnici na zdravotní stav nebo přijímat korespondenci. A to se netýká jen homosexuálů. Jsou přece starší lidé, osamělí, bez rodiny, které ale mají přátele, pečovatele, kteří jsou jim nejbližší. Těm by bylo potřeba ulehčit život.

Utíkáte mi.

Neutíkám, mluvím o tom, co jsem ochoten akceptovat. Pokud by postavení osoby blízké měli využít také gayové, tak proč ne. Nezajímá mně soukromý život občanů.

Máte homosexuální přátele?

Znám takové lidi a jsou pro mě prostě lidmi. Na jejich orientaci mi nezáleží.

Mohli by pracovat ve vaší kanceláři?

Patrně si nepředstavujete, že se budu ptát lidí, které chci zaměstnat, s kým a jak žijí? Prověřím kvalifikaci, odbornost, ale nebudu se ptát na sexuální orientaci. Samozřejmě, neumím si představit, že by mi někdo polonahý pochodoval po kanceláři, ale překračování norem chování je nechutné bez ohledu na orientaci. Soukromý život mých kolegů zůstane jejich soukromým životem.

Pokračování překladu bude následovat

Jsem upír, který vysává energii – rozhovor nově zvoleného polského prezidenta pro Plus Minus-rp.pl was originally published on Dudnes.cz

komentář