Hora křížů (litevsky Kryžių kalnas) je poutní místo nedaleko litevského města Šiauliai. Nachází se asi 12 kilometrů severně od Šiauliai, čtvrtého největšího města v Litvě, a 50 kilometrů jižně od hranic s Lotyšškem Je známá tisíci křížů, které sem již více než sto let umísťují poutníci. Hora křížů je považována za symbol litevského odboje a zbožnosti a byla prohlášena za národní památku.
Je to vlastně takový kopec, na němž je nepřeberné množství křížů, od křížků přes kříže z prodejny náboženských potřeb vedle parkoviště po sochy v lidské velikosti, s nimiž si někdo dal často velmi kvalitní práci. Návštěvnost je velká, hlavně Litevci – podle aut – ale i hodně Lotyšů – Šiauliai je kousek od litevsko-lotyšské hranice.
Někdo zapíchne svůj křížek 20 na 40 cm…
…a Arméni postavili chačkar. Kříž křížený se stromem života, tak trochu živá bytost.
Komunistický režim prý několikrát “křížoviště” srovnal se zemí, ale lid ho zas obnovil.
Viděl jsem asi tři autobusy s Asiaty, podle mě Číňany, ale tyto jazyky ještě nemám v portfoliu, takže nevím. Zajímavé, jak to místo vnímají?
Možná ale vlastně jako všichni, včetně mě – příjemné náboženské výletní místo, kde kromě křížů není nějaká výrazná církevní dominanta. Pár set metrů za kopcem je sice mužský klášter, kde jistě mají i kostel, ale ten nebyl přístupný. Celé to působí jaksi lidově, ve stylu “urob si sám”, spontánně a nenásilně.
V horší chvilce si dokážu představit určitou strašidelnost toho místa. Asi to pochází z určitého minihororu, který jsem si zde prožil, když v širší uličce mezi kříži chtěl dát přednost snad matce s dcerou, a vzal to uzší uličkou. Ta ovšem byla slepá, a tak úzká, že prosté čelem vzad nebylo vzhledem k plechu odstávajícím z některých křížů tak triviální. Zdálo se, že les křížů mě… a odsud už může kdokoli naladěný na hororovú notečku odvíjet svůj scénář sám.
. . .
Blahé paměti jezuitský pater František Lízna se dělí o své dojmy na tomtéž místě, Hoře křížů v Litvě.
Dovid Katz o živém jidiš ve světě - Prof. Dovid Katz… JUDAIKA, IZRAEL, ŽIDÉ, JIDIŠ This is a transcript/abridgement of Prof. Dovid Katz´s interview for the Belarusian redaction of Radio Liberty. - Toto je zkrácený přepis rozhovoru prof. Dovida Katze pro běloruskou redakci Radia Svoboda. Sadly, the secular Yiddish movement has completely failed sadly to produce new generations of real native speakers who use Yiddish on the street and…
Žemaičių Kalvarija, Žmuď (Žemaitsko), Litva Estonsko, Lotyšsko, Litva, Balt Žmuď, neboli Žemaitsko, litevský Žemaitija, je region nacházející se na západě dnešní Litevské republiky, ovšem docházející jenom k malé části pobřeží Baltu, o které se na jihu dělí s Malou Litvou. Rozkládá se mezi řekou Lotyšskem, Baltským mořem, zmíněnou Malou Litvou a řekou Němen. Oproti západu Litvy je to oblast méně osídlená. "Žemaičių Kalvarija. tedy Žemajtská Kalvárie"…
Výpisky z četby MAGAZÍN "Je velmi zjednodušený názor, že některé země mohou být demokratické a jiným v tom brání nějaká "převládající národní ideologie". Například o Číně se říká, že konfucianismus je neslučitelný s demokracií. Sám nejsem odborníkem na konfucianismus, ale na Tchaj-wanu žije stejné etnikum Číňanů, a přestože jsou také konfuciáni, daří se jim rozvíjet demokracii. Na takovém příkladu…
Polština - výslovnost MAGAZÍN Že polský pravopis není pro Čecha moc intuitivní, o tom není pochyb. V médiích slýcháváme "Jerži" Buzek, Josef "Žjeleněc" apod. Jako nerudnému školometovi mi to nedá a upozorním na pár vychytávek. Je to návod jak v české řeči více méně věrně reprodukovat polská slova, nikoli vyčerpávající kurs polské výslovnosti. "rz" se polsky v minulosti sice…
Turečtina MAGAZÍN Turečtina se píše latinkou. Výslovnost odlišných písmen: c – dž ç – č g – v sousedství a, o, u, ı (zadních samohlásek) jako v češtině. V sousedství e, i, ö, ü (předních samohlásek) je silně změkčeno. ğ – (turecky yumuşak g – měkké g) skoro nebo vůbec se nevyslovuje. Předcházející samohlásku prodlužuje (a samo…
Krátká lekce řečtiny, tentokrát o starém známém… MAGAZÍN Ο Γιάνης Βαρουφάκης είναι ένας Έλληνας οικονομολόγος και πολιτικός, που έγινε γνωστός για τον ρόλο του ως Υπουργός Οικονομικών της Ελλάδας. Janis Varufakis je řecký ekonom a politik, který se stal známým pro svou roli ministra financí Řecka. Ο Γιάνης Βαρουφάκης (Janis Varufakis) - jméno a příjmení řeckého ekonoma a politika. είναι (ínai) - je…
Krampus, der {Krampusse} – čert, který v noci z 5.… NĚMČINA také Kramperl nebo Bartl S Mikulášem navštěvuje děti v noci z 5. na 6. prosince, přičemž svatý Mikuláš odměňuje děti, které byly hodné. Děti, které nebyly hodné (brav) trestá der Krampus. Der Krampuslauf - průvod čertů Der Krampus begleitet im alpenländischen Raum den Nikolaus. Er bestraft die unartigen Kinder. - Krampus doprovází v alpském regionu…
Mesiánský pohled na křesťanskou problematiku MAGAZÍN V Izraeli, přesněji ve městě Beerševa žije Alexander Blend, původně imigrant ze Sovětského svazu. Svůj životopis a o svém současném působení poutavým způsobem skromně vypráví několika videích, kde různým, převážně ruskojazyčným křesťanským společenstvím vypráví svůj příběh. Od mládí v Sovětském svazu v rodině rabína, kterému sovětský režim zakázal výkon této profese, po emigraci do Izraele,…
Švédština JAZYKY ŠVÉDŠTINA – ZÁKLADNÍ INFO, VÝSLOVNOST A SLOVÍČKA Švédština se řadí mezi severogermánské jazyky. Co se týče obtížnosti, patří mezi ty lehčí. Stejně jako ostatní skandinávské jazyky, i tento vznikl ze staré severštiny. To znamená, že je si velmi podobný s jazyky, jako jsou například norština a dánština. Švédština, kterou dnes používá většina švédských obyvatel, vznikla v 19.…
Tučný čtvrtek nebo tučňák, koblihy anebo polévka bez… MAGAZÍN Je 28. února, a v Polsku je "tłusty czwartek" (datum tučného čtvrtka závisí na datu Velikonoc, a proto je to pohyblivý svátek), tradice v ČR nevídaná, ale podle rádia, které jsem cestou z Krakova už na našem území poslouchal, nějaká restaurace, snad v Plzni, zavedla "tučný čtvrtek" a nabízí bezednou polívku... Ať už je tomu…
Starověrský vařený cukr MAGAZÍN Už jsme hovořili jsme o etnické skupině Seto, někdy zvané (možná hlavně rusky) Setukézové, sídlící v několika vesnicich mezi městem Voru, ruskou hranicí (za níž se nachází jejich duchovní centrum Petseri, rusky Pečory, se starým klášterem), lotyšskou hranicí a Pskovským jezerem (estonsky Pihkva). ... Vanausuliste keedusuhkur - starověrský vařený cukr Mé další estonské kroky…
Jsem upír, který vysává energii – rozhovor nově… MAGAZÍN Zdroj: Jestem energetycznym wampirem, publikováno 31. 5. 2015 Plus Minus: Kdo jste, pane Dudo? Polski: Andrzej Duda – podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP. (Photo credit: Wikipedia) Nově zvolený prezident a nemůžu si na to zvyknout. Nedochází vám to? Kaczynskému konečně také ne. Pracoval jsem na tom tvrdě, měl jsem v průměru dvě schůzky denně, takže chápu,…
Modlící aplikace Sanctifull JUDAIKA, IZRAEL, ŽIDÉ, JIDIŠ S poněkud katolickým názvem - to kvůli latinskému sanctus spojenému s ryze germánským slovem full - a liberálně židovským obsahem přišla na svět aplikace pro iPhony i Android. Empatické modlitby "vlastními slovy" ve spojení s tradičními známými že židovských modlitebních knih - siddurů. Na obrázku nahoře vidíme modlitbu po probuzení (upon waking up). Úryvek z…
L´uomo sandaluto (Člověk osandálený / The Sandaled man) MAGAZÍN L´uomo sandaluto ((Člověk osandálený / The Sandaled man) - vizážistické zamyšlení nad vývojem naší společnosti po roce 1989. Dokumentaristickou formou je kladena různým lidem otázka: "Co si myslíte o tom, když se nosí sandály na ponožky?" Sandály na ponožky? Ano či ne? Sandals with socks, yes or no? L´uomo non usa i sandali!! Si,…
Bude, die - stánek na trhu, kiosek NĚMČINA 1 = Marktbude, Kiosk - stánek na trhu, kiosek Buden aufschlagen - otevřít si stánek 2. - Baubude - stavební buňka "die Bauarbeiter frühstücken in der Bude""stavební dělníci snídají v buňce" bouda Hütte, Baude, Baracke, Bude, Kram stánek Stand, Verkaufsstand, Kiosk, Marktstand, Verkaufsbude, Bude budka Bude, Hütte, Kiosk chajda Eine Elende Hütte, Bude, Kate chatrč Bude, Hütte barák Häuslerwohnung, Baracke, Kate, Haus, Bude barabizna Kasten, Bude byt Wohnung, Quartier, Logis, Bude bejvák Bude
Šlachtovská Rus MAGAZÍN Szlachtowa a Jaworki jsou dvě nejzápadnější rusínské/lemkovské vsi v Polsku, které do vyhnání Rusínů 1944-1947 tvořily tzv. Šlachtovskou Rus (Ruś Szlachtowska). Obě vsi (dnes části Szczawnice) si zachovaly řecko-katolické kostely s ikonostasy, které ovšem spravují katolíci římští. Kromě jmen apoštolů na freskách v Jaworkách jsem nejsilnější přítomnost východní slovanštiny našel v nenápadné kapličce na konci…
Reomäe, Saaremma, Estonsko MAGAZÍN Čtyři jeptišky, jeden pes, přezimující včely a půllitr piva Jednou z věcí na ostrově Saaremaa ne zcela očekávanou je místní pravoslavný klášter na území obce Reomäe, nedaleko hlavního města ostrova Kuressaare. Pozoruhodný je v mnoha ohledech, a jako první bych jmenoval příslušnost k Estonské apoštolské pravoslavné cirvki. Slovo "apoštolská" je klíčová, protože značí, že…
Estonští Setu - Setud ehk setukesed MAGAZÍN Setud on eestlaste etniline rühm, kelle põline asuala on Kagu-Eestis Setumaal. Setude üldarv on ligi 10 000. Seto jsou etnická skupina Estonců, jejichž původní sídlo je Setumaa v jihovýchodním Estonsku. Celkový počet Seto je asi 10 000. To byla definice toho, co to je Setu, přímo v estonštině. Etnická skupina Seto, někdy zvaná Setukézové, sídlí…
Kraków-Lagiewniki MAGAZÍN Kraków-Lagiewniki je městská část Krakova, která se nachází v jižní části Polska. Známým a důležitým místem je tu poutní místo nazývané Svatyně Božského Milosrdenství, které je spojeno s osobou svaté sestry Faustyny Kowalské. Svatyně Božského Milosrdenství byla postavena na památku a poctu svaté Faustyny Kowalské, která zde žila a měla zjevení Ježíše Krista. Svatá Faustyna…
Weg, der (Wege) - cesta; způsob NĚMČINA cesta (s malým písmenem: pryč. Geh weg! – jdi pryč!) auf dem Weg - na cestě nach dem Weg fragen - ptát se na cestu die Wege trennen sich — cesty se rozcházejí auf gesetzlichem Wege - zákonnou cestou auf diplomatischem Wege - diplomatickou cestou auf den falschen Weg führen - (s)vést…