Filozof Slavoj Žižek slaví 70 let

Filozof Slavoj Žižek praznuje 70 let | Dnevnik

Výběr ze článku ze slovinského Dnevnik.si:

Slavoj Žižek slaví 70 let. Jeden z filozofů s největší světovou publicitou má nyní téměř status rockové hvězdy. Knihy vydané nejrespektovanějšími nakladatelstvími světa jsou zase úspěšné ve vědeckém světě. Oblasti jeho výzkumu jsou německý idealismus, psychoanalýza a politická filozofie.

…Jak říká Tony Myers na obálce své knihy o Žižkovi, publikované řadě Routledge Critical Thinkers, Žižek není běžným myslitelem. „Díky kombinaci psychoanalýzy, filozofie a politiky ve svůdném celku je jeho přístup vždy svěží a vzrušující. Pozoruhodný je také soubor témat, kterými se zabývá: od politické apatie moderní doby až po vtip o člověku, který se bojí, že ho sní slepice; od etického hrdinství Keanu Reevese v Rychlosti, po to jak toaletní mušle odhalují duši národa, “napsal Myers.

Byl žákem a interpretoval Jacquese Lacana, ale píše o fundamentalismu, lidské toleranci, politické korektnosti, globalizaci, subjektivizaci, lidských právech, Leninovi, mýtech, Alfredu Hitchcockovi atd.

Žižek se narodil v roce 1949 v Lublani. Po absolvování filosofie a sociologie na Ljubljanské filosofické fakultě byl delší dobu asistentem tamtéž. Od roku 1973 do roku 1979 byl kvůli politickým názorům nezaměstnaný a od roku 1979 byl nejprve zaměstnán v Centru pro marxismus Ústředního výboru Svazu komunistů Slovinska, krátce nato na Institutu sociologie a filozofie.

V roce 1981 absolvoval doktorát na Filozofické fakultě v Lublani diplomovou prací Materialist Hegel pri Lacan a v roce 1986 získal titul Ph.D. v Paříži na katedře psychoanalýzy na univerzitě v Paříži VIII. Jako angažovaný vydavatel časopisu Mladina se v 80. letech stal známým slovinské veřejnosti. Byl členem předsednictva Výboru pro ochranu lidských práv (1989, JBTZ Affair) V roce 1990 působil jako kandidát LDS ve volbách pro členy předsednictví Slovinské republiky a byl téměř zvolen. D

Žižek je doma i v zahraničí známý svým originálním čtením filozofie prostřednictvím lacanské psychoanalýzy. Přednášel na mnoha univerzitách po celém světě, od Paříže, Berlína, Londýna, New Yorku, Buenos Aires do Moskvy. Je hostujícím profesorem na mnoha amerických univerzitách a na European Graduate School of Media & Communications a mezinárodním ředitelem Institutu humanitních studií Birckbeck (Londýnská univerzita Birckbeck). Obzvláště populární v USA, Japonsku a Jižní Americe. Jeho teoretická práce v zahraničí je věnována více než 15 vědeckým monografiím, četným článkům a kapitolám ve vědeckých pracích, dvěma filmům a časopisu International Journal of Žižek Studies. Je zakladatelem a prezidentem Společnosti pro teoretickou psychoanalýzu.

komentář