Výpisky z četby

“Je velmi zjednodušený názor, že některé země mohou být demokratické a jiným v tom brání nějaká “převládající národní ideologie”. Například o Číně se říká, že konfucianismus je neslučitelný s demokracií. Sám nejsem odborníkem na konfucianismus, ale na Tchaj-wanu žije stejné etnikum Číňanů, a přestože jsou také konfuciáni, daří se jim rozvíjet demokracii. Na takovém příkladu se bortí snaha dokázat zásadní nemožnost demokracie v některé zemi pomocí historického determinismu.
Anebo například slýchám – a to i od některých opravdu velmi silných intelektuálů v samotném Rusku -, že problém Ruska spočívá v tom, že zdědilo z mongolsko-tatarského jha mnoho institucí a vnitřní politickou architekturu, která je neslučitelná s demokracií. Na to vždycky říkám: podívejte se na všechny světové zprávy o demokracii v dnešním světě a uvidíte, že dnešní Mongolsko vypadá ve všech hodnoceních stavu demokracie docela dobře. Ani zde tedy takové argumenty nefungují.
Vždycky uvádím tento příklad: podívejte se, jak reagovali ruští občané na útok na Vilnius v roce 1991. Všichni si dobře pamatujeme, že v té době vyšlo v Moskvě do ulic na podporu Litvy podle různých odhadů od půl milionu do 700 tisíc lidí. Jednalo se o největší demonstraci v dějinách moderního Ruska. A ukazuje, že ruští občané tehdy bránili demokracii – a to i u nás.”

Andrius Kubilius, litevský europoslanec
originál: https://meduza.io/feature/2023/01/18/demokraticheskuyu-genetiku-grazhdan-rossii-propit-nelzya

komentář