Zápisky z Estonska: katolíci jsou zpět

Jestli Estonsko něco není, pak není katolické. Katolíci tu tvoří 0,4 % obyvatelstva. Vcelku silnou pozici tu má luteránská církev, hodně je pravoslavných, a to jak těch pod moskevským patriarchou, tak místních, kteří se podřizují patriarchovi konstantinopskému.

Novinkou je seminář Redemptoris Mater v hlavním městě Tallinnu, podle všeho provozovaný Neokatechumenátní cestou, katolickým hnutím přítomným i v ČR a dokonce provozujícím podobný ústav ke vzdělávání kněží v Českých Budějovicích.

Budova v centru Tallinnu na ulici J. Poska 47 v parku Kadriorg, která kdysi byla nunciaturou.

Italsko-anglicky vedené stránky tohoto semináře (http://www.redemptorismater-tallinn.com/en/gallery/nggallery/nuovo-seminario/lektoraadi-vastu-votmine-2021/) nabízejí vhled do vcelku tradičního katolického prostředí. Jak je v neokatechumenátu zvykem, kandidáti kněžství jsou celého světa. Podle stránek semináře seminaristé pocházejí z Běloruska, Chile, Polska, Portugalska atd. Všichni studují estonštinu a studují on-line filozofii a teologii studie na Teologické univerzitě v Luganu.

Připomeňme, že zatímco v České republice není neokatechumenátní seminář seminářem jediným – jsou ještě dva v Praze a Brně), v Estonsku je to první místo, kde se lze na domácí půdě připravovat na kněžskou dráhu.

One comment

  1. Jedna žena působící v Estonsku v církevní sféře říkala, že má dojem, že neokatechumenát se do toho jako všude jinde opírá s jižanským temperamentem, kytary a tak, ale ona má dojem, že Estonci by chtěli spíš latinu, starou liturgii, chorály…

komentář