Tučný čtvrtek nebo tučňák, koblihy anebo polévka bez konce a začátku?

Je 28. února, a v Polsku je “tłusty czwartek” (datum tučného čtvrtka závisí na datu Velikonoc, a proto je to pohyblivý svátek), tradice v ČR nevídaná, ale podle rádia, které jsem cestou z Krakova už na našem území poslouchal, nějaká restaurace, snad v Plzni, zavedla “tučný čtvrtek” a nabízí bezednou polívku… Ať už je tomu jakkoli, v Polsku tučnost čtvrtka spočívá v hromadném prodeji koblih. Sám jsem jich jen včera snědl asi sedm, a předevčírem v Bialystoku ještě čtyři. Smysl této krásné křesťanské tradice spočívá se před postem, který předchází Velikonocím, ještě pořádně najíst, aby si člověk mohl posilněn znovuzpřítomnit cestu Spasitele od závěru jeho kazatelské činnosti po hořký konec na hoře Golgotha.

(Jak tak googluju, vidím, že jsem úplně mimo. Podle Lidovek.cz již staří Češi slavili Tučňáka – https://www.lidovky.cz/…/starocesky-svatek-tucnak…)

Zda se jedná reimport ze západu, nebo se tučný čtvrtek u nás slaví, a já o tom nevím, ponechme k diskuzi.

Jasné je, že model oslav před popeleční středou a následný půst končící Velikonoci je vzorec, s nímž se setkáváme pod různými názvu leckde. Vezměme si kupříkladu francouzské Mardi gras, doslova tučné úterý, období taktéž před popeleční středou, kterým končí sedm tučných dní (semaine des sept jours gras – tedy česky doslova týden sedmi tučných dní). Skoro stejné pojmenování mají Italové, Martedì Grasso, a naši bratři Němci pak Fetter Dienstag. Anglicky to je Fat Tuesday, ovšem z USA se rozšířilo a je více znám právě pojem Mardi Gras (Season) jako synonymum všech masopustních slavností mezi 11. listopadem a popeleční středou a pro masopustní čas samotný. Platí to zejména o New Orleans a Alabamě, americkými místy s francouzskou tradicí.)

komentář