Produkujem rakety jak párky

…jak pravil sovětský generální tajemník Nikita Chruščov: My delaem rakety kak vy sosiski (“Мы делаем ракеты как вы сосиски”).

Jako jednu z nejzajímavějších podívaných v okolí litevského města Plungė hodnotím muzeum studené války (Šaltojo Karo Muziejus, Plungė), kde jsem čekal busty Lenina a podtácky ze zotavoven ROH, a vyklubalo se z toho raketové silo, už bez raket, ale s podzemním velínem, generátorem a podobně, a hlavně 30 metrů hlubokou, 7 m širokou “studnou”, kde raketa s jadernou hlavicí byla (odpalovací “studny” byly vlastně 4), a podle expozice byly dokonce rakety v 68 nasměrovány na Československo/Německo… (na vraga – na nepritele). Jinak tam asi vojáci seděli a čekali, až zahřmí, v lese v Žmudském národním parku.

Přeloženo z anglické Wikipedie: Wikipedia (angličtina) Raketová základna Plokštinė byla podzemní základnou Sovětského svazu. Byla postaven poblíž vesnice Plokščiai, 13 kilometrů severně od Plungė, v řídce osídleném lese Plokštinė poblíž jezera Plateliai, Samogitia, Litva.

 

Muzeum Studené války (Šaltojo karo muziejus), Litva

komentář