Čtyři jeptišky, jeden pes, přezimující včely a půllitr piva
Jednou z věcí na ostrově Saaremaa ne zcela očekávanou je místní pravoslavný klášter na území obce Reomäe, nedaleko hlavního města ostrova Kuressaare. Pozoruhodný je v mnoha ohledech, a jako první bych jmenoval příslušnost k Estonské apoštolské pravoslavné cirvki. Slovo “apoštolská” je klíčová, protože značí, že tato církev nespadá pod Moskevský patriarchát, tedy tu největší z “ruských” církví, ale je to de facto vlastní estonská pravoslavná církev, formálně spadající pod Konstantinopol (aka Cařihrad, místně Istanbul v dnešním Turecku). Na obrázku vidíme patrně celé obsazení, i když sestry se mírně obměnily. Sestra Theochari, která mě ukázala chrám, kapli a věnovala mi asi hodinu času, na fotografii není. Rodačka z Bavorska, pokud si pamatuji dobře, z rodiny nemající s pravoslavím nic společného, původně vedla klášterní život v řeckém klášteře nedaleko hory Kissavo, a až později osud (Bůh, poslušanije, život?) zavál na Saaremaa.
https://cz.pinterest.com/pin/201254677087634206/
Titulek Neli nunna, üks koer, talveunes mesilased ja törts õlut znamená česky Čtyři jeptišky, jeden pes, přezimující včely a půllitr piva. Je vidět, že umět estonsky se více než vyplatí.
https://maaleht.delfi.ee/tasubteada/neli-nunna-uks-koer-talveunes-mesilased-ja-torts-olut?id=80463650 V článku se stručně řečeno praví, že “sestry mají 23 včelstev a žijí skromným životem. Život jeptišky vyvolává tolik otázek, že se návštěva kláštera proměnila v tříhodinový výslech (vedený reportérem), kdy tichá sestra představená trpělivě mladému tazateli vysvětluje způsob myšlení a způsob života sester. V současné době žijí v nové budově kláštera vedle kostela apoštola Ondřeje čtyři jeptišky a jeden pes. Dny v klášteře jsou plné aktivit. Kromě společných a osobních modliteb je tu studium a práce. Hosté jsou však vždy vítáni, brány kláštera jsou otevřené od rána do večera.”
Pohostinnost mohu potvrdit. Na webové stránce kláštera skita.ee navíc někdy lze nalézt aktuální časy bohoslužeb.
Kromě Petserimaa (viz texty o Setukézích) byl ostrov Saaremaa dalším největším pravoslavným krajem, následovaný krajem Pärnu.
Chrám kláštera.

Když jsem tam byl, zrovna přijel patriarcha z Tallinnu.

Vlajka byzantská i estonská.

Při jiné návštěvě jsem potkal kněze, který předtím podobně jako jindy patriarcha sloužil bohoslužbu. Je to autor knihy, kterou jsem si vyfotil.

Nebo:
- Recep Tayyip Erdoğan tekrar seçimi kazandı. - Recep… MAGAZÍN seçim - volby, kazanmak - vyhrát 2. Türkiye'deki seçimlerde Erdoğan bir kez daha zafer kazandı. (Erdoğan opět zvítězil v tureckých volbách.) - slovníček: Türkiye - Turecko, bir kez daha - znovu, zafer - vítězství 3. Erdoğan'ın partisi seçimleri kazandı ve kendisi tekrar Cumhurbaşkanı seçildi. (Erdoganova strana vyhrála volby a on sám byl znovu zvolen prezidentem.)…
- Starověrský vařený cukr MAGAZÍN Už jsme hovořili jsme o etnické skupině Seto, někdy zvané (možná hlavně rusky) Setukézové, sídlící v několika vesnicich mezi městem Voru, ruskou hranicí (za níž se nachází jejich duchovní centrum Petseri, rusky Pečory, se starým klášterem), lotyšskou hranicí a Pskovským jezerem (estonsky Pihkva). ... Vanausuliste keedusuhkur - starověrský vařený cukr Mé další estonské kroky…
- Setkání se Sviatlanou Cichanouskou, běloruští… MAGAZÍN Dnes jsme se s naší kamerou vydali do polského Krakova, kde se uprostřed malebného parku nachází Villa Decjusz, která hostí běloruský festival Kultura v emigraci. Neděle je již druhý den programu. Zlatým hřebem dnes byla návštěva Sviatlany Cichanouské, vůdkyně nezávislostního hnutí, prezidentky Běloruska v emigraci. V její výborné řeči se objevilo téma zástupů vězňů, kteří…
- L´uomo sandaluto (Člověk osandálený / The Sandaled man) MAGAZÍN L´uomo sandaluto ((Člověk osandálený / The Sandaled man) - vizážistické zamyšlení nad vývojem naší společnosti po roce 1989. Dokumentaristickou formou je kladena různým lidem otázka: "Co si myslíte o tom, když se nosí sandály na ponožky?" Sandály na ponožky? Ano či ne? Sandals with socks, yes or no? L´uomo non usa i sandali!! Si,…
- Dobré zprávy od Dobříše – evangelium podle Karla Satoriy MAGAZÍN Autor: Vít Vaďura Rogallo booster retrieve (Photo credit: Wikipedia) „Mystika je umění vidět. Jde v ní o bojové umění nezbytné v utkání s profánnem. Mystika usvědčuje profánno ze lži. Ne, nic, absolutně nic není obyčejné, Bohem neobydlené. Je jenom tajemné, či lépe, tajemně zvoucí.“ V této občasné rubrice jsem již referoval o některých duchovně…
- V neděli 23. února 2020 bylo v Hajnówce na východě… MAGAZÍN Pochodující dav skanduje: Bury, nasz bohater - Bury je náš hrdina! Romuald Rajs, řečený Bury (https://pl.wikipedia.org/wiki/Romuald_Rajs), lokální velitel polské Armii Krajowej (Zemské armády) za Vilno, dnešní Vilnius, která po odchodu Němců začala znovu působit an území Polska. Patrně z důvodů napjatých vztahů mezi Poláky a obyvatelstvem nepolského původu (které je ovšem na Wilenszczyznie, Litvě a…
- Švédština JAZYKY ŠVÉDŠTINA – ZÁKLADNÍ INFO, VÝSLOVNOST A SLOVÍČKA Švédština se řadí mezi severogermánské jazyky. Co se týče obtížnosti, patří mezi ty lehčí. Stejně jako ostatní skandinávské jazyky, i tento vznikl ze staré severštiny. To znamená, že je si velmi podobný s jazyky, jako jsou například norština a dánština. Švédština, kterou dnes používá většina švédských obyvatel, vznikla v 19.…
- Všichni, kdo odejdou, se nevracejí - All Who Go Do… JUDAIKA, IZRAEL, ŽIDÉ, JIDIŠ Polské nakladatelství Czarne vydalo knihu All Who Go Do Not Return (Všichni, kdo odejdou, se nevracejí) ex-chasida Shulema Deena (hovoří jidiš zde: https://www.youtube.com/watch?v=wzvz7KIwYbM) o jeho vývoji od potomka rodičů si život mezi newyorskými Skverer chasidy zvolili sami, přes blogera ventilujícího svoji slábnoucí víru na blogu Hasidic Rebel, po odchod z komunity, který ho stál manželství a…
- Zelenśkyj ze židovské perspektivy. O skupině Kvartal… BY-UA-RU https://youtu.be/9M2eJ5WFR2M?t=119 Henry Abramson, americký historik specializující se na židovskou historii, v tomto videu podává v širším kontextu prezidenství Volodymyra Zelenského, usazuje ho v rámci historie Židů na Ukrajině a jako historik si klade otázku, jak je pravděpodobné, že by Žid mohl stanout v čele této země. Kdo je Volodymyr Oleksandrovič Zelenskyj? Je mu 44 let,…
- Estonští Setu - Setud ehk setukesed MAGAZÍN Setud on eestlaste etniline rühm, kelle põline asuala on Kagu-Eestis Setumaal. Setude üldarv on ligi 10 000. Seto jsou etnická skupina Estonců, jejichž původní sídlo je Setumaa v jihovýchodním Estonsku. Celkový počet Seto je asi 10 000. To byla definice toho, co to je Setu, přímo v estonštině. Etnická skupina Seto, někdy zvaná Setukézové, sídlí…
- Kraków-Lagiewniki MAGAZÍN Kraków-Lagiewniki je městská část Krakova, která se nachází v jižní části Polska. Známým a důležitým místem je tu poutní místo nazývané Svatyně Božského Milosrdenství, které je spojeno s osobou svaté sestry Faustyny Kowalské. Svatyně Božského Milosrdenství byla postavena na památku a poctu svaté Faustyny Kowalské, která zde žila a měla zjevení Ježíše Krista. Svatá Faustyna…
- Turečtina MAGAZÍN Turečtina se píše latinkou. Výslovnost odlišných písmen: c – dž ç – č g – v sousedství a, o, u, ı (zadních samohlásek) jako v češtině. V sousedství e, i, ö, ü (předních samohlásek) je silně změkčeno. ğ – (turecky yumuşak g – měkké g) skoro nebo vůbec se nevyslovuje. Předcházející samohlásku prodlužuje (a samo…
- Ukrajinština - základy MAGAZÍN Pro ty, kdo se už učili rusky (nebo ruské písmo), má čtení ukrajinské cyrilice několik odlišností. Je některé znaky se čtou jinak a některé jsou vůbec navíc. г - čte se v zásadě jako české h (rusky jako g). On vlastně celý ruský jih (a Ukrajina) g neznají mají místo něj vějíř zvuků od českého h po jakési…
- Varandej MAGAZÍN Kdybyste nevěděli, co číst, a umíte číst rusky, určitě si projděte pár příspěvku tohoto blogu: Varandej - ruský blogger, blogující na oblíbeném ruském ŽŽ, tedy Živom žurnale, aka LiveJournal. V Americe má tato platforma asi zenit za sebou, ale v Rusku je stále populární. (V poslední době přesídluje zdá se na Zen.) Cestuje především po…
- Nečekaná souvislost Andranika Antaniana - jak chtěl… MAGAZÍN Přinášíme překlad krátké črty Andranika Antaniana, běloruského umělce a fotografa z litevského Vilna. Mariupol Stávají se věci, které přes veškerou svou divokost a nelítostnost rozum vnímá docela racionálně a dokonce chladně. Bombardování Mariupolu, děsivé ve své nesmyslnosti, můj mozek tvrdošíjně přiřazoval k událostem, které se již v historii tohoto města děly. V mé paměti…
- S P. Leo Zerhauem o Neokatechumenátu - jak se k němu… MAGAZÍN V dalších dílech přejdeme třeba k definici neokatechumenátu (tedy ve smyslu onoho katolického hnutí, původně ze Španělska, působícího i u nás), rozdílu mezi katechumenátem a neokatechumenátem. Dojde i na jeho počátky ve Španělsku, zakladatele Kika Arguella a Carmen Hernández. . . . Obecné informace, které ve videu nezazněly: Neokatechumenát (zkráceně NC) je mezinárodní křesťanské hnutí,…
- Mesiánský pohled na křesťanskou problematiku MAGAZÍN V Izraeli, přesněji ve městě Beerševa žije Alexander Blend, původně imigrant ze Sovětského svazu. Svůj životopis a o svém současném působení poutavým způsobem skromně vypráví několika videích, kde různým, převážně ruskojazyčným křesťanským společenstvím vypráví svůj příběh. Od mládí v Sovětském svazu v rodině rabína, kterému sovětský režim zakázal výkon této profese, po emigraci do Izraele,…
- Polština - výslovnost MAGAZÍN Že polský pravopis není pro Čecha moc intuitivní, o tom není pochyb. V médiích slýcháváme "Jerži" Buzek, Josef "Žjeleněc" apod. Jako nerudnému školometovi mi to nedá a upozorním na pár vychytávek. Je to návod jak v české řeči více méně věrně reprodukovat polská slova, nikoli vyčerpávající kurs polské výslovnosti. "rz" se polsky v minulosti sice…
- Běloruština JAZYKY Běloruština je na první pohled trochu nesrozumitelná, protože nemá archaický pravopis jako ruština. Přesto se vyslovuje dost podobně, ovšem přiznává se ke všemu ákání (tzn. výslovnosti o jako a) a dzekání (ď přechází v měkké dz, a ť v měkké c). Toto dzekání se v ruštině nezapisuje, ale v běloruštině ano, jako třeba i polštině.…
- Šlachtovská Rus MAGAZÍN Szlachtowa a Jaworki jsou dvě nejzápadnější rusínské/lemkovské vsi v Polsku, které do vyhnání Rusínů 1944-1947 tvořily tzv. Šlachtovskou Rus (Ruś Szlachtowska). Obě vsi (dnes části Szczawnice) si zachovaly řecko-katolické kostely s ikonostasy, které ovšem spravují katolíci římští. Kromě jmen apoštolů na freskách v Jaworkách jsem nejsilnější přítomnost východní slovanštiny našel v nenápadné kapličce na konci…