Žmuď, neboli Žemaitsko, litevský Žemaitija, je region nacházející se na západě dnešní Litevské republiky, ovšem docházející jenom k malé části pobřeží Baltu, o které se na jihu dělí s Malou Litvou. Rozkládá se mezi řekou Lotyšskem, Baltským mořem, zmíněnou Malou Litvou a řekou Němen.
Oproti západu Litvy je to oblast méně osídlená.
“Žemaičių Kalvarija. tedy Žemajtská Kalvárie” se nachází právě zde, v okrese Plungė, poblíž silnice 164 Mažeikiai–Plungė–Tauragė.
Je to jedno z nejvýznamnějších litevských poutních míst, místo konání každoročních poutí (lit. atlaidai), které začínají začátkem července a trvají téměř dva týdny. Ve městě se nachází kostel (dnes bazilika) Navštívení Panny Marie (z roku 1822), poutních kapličky křížové cesty (od roku 2008 národní kulturní památka).
V roce 1637 zde žemaitský biskup Jurij Tyškevič založil dominikánský klášter a roku 1642 městečko Žemaičių Kalvarija.
V 17. století, kdy byl postaven hlavní kostel a křížová cesta, mu lidé začali říkat Nový Jeruzalém, ale po čase dostal jméno Kalvarija podle názvu kopce, kde byl ukřižován Ježíš. Ve 20. století bylo město přejmenováno na Žemaičių Kalvarija (Žemaitská Kalvárie), aby se předešlo nedorozuměním, protože na jihozápadě Litvy se nachází další město, zvané Kalvarija.
Na soutoku místních řek Varduva a Cedronas je kopec Svatého Jana, kde bývalo hradiště Gardų piliakalnis (Gardai), které však bylo v 17. století částečně poškozeno úpravami pro křížovou cestu.
V letech 1964 až 1989, za Sovětského svazu, bylo město přejmenováno na Varduva. V roce 1989 byl městu navrácen historický název Žemaičių Kalvarija.
Představoval jsem si toto poutní místo trochu rušnější, ale v kostele jsem byl sám.
Nápis na kazatelně: “Mano motina ir mano broliai – tai tie, kurie klausosi Dievo žodžio ir jį vykdo” – na fotografii ovšem v nějakém starším překladu, který nemůžu dohledat” – Moje matka a moji bratři jsou ti, kdo poslouchají Boží slovo a činí ho.
Fungl nové dlaždičky, příznak rekonstruce, díky níž kostel dostal staronový look. Ambón taky pěkně restaurovaný, ikonopodobnou Panagiu (Panna Maria) považuji ovšem za prvek, který přidalo, řekněme, pokomunistické období.
Křížové cesty v našich krajích jsou povětšinou typizovány do 14 tzv. zastavení, přičemž to první bývá “Ježíš je odsouzen k smrti”. V Litvě, ale i v Polsku jsem poprvé viděl křížové cesty s daleko více zastaveními, což je i případ tohoto kostela. A název prvního zastavení, litevsky vieta – doslova místo, zde zní “Poslední večeře – paskutiné vakariené.
Zastavení páté: u potoka Cedronu.
Osmé: ve vězení.
Jedenácté: na radnici.
Máry? Dole nápis: Odpočívej v pokoji – Ilsékis ramybéje.
Obraz polské vizionářky Faustyny Kowalské (který tato nechala podle svého snu namalovat). Polsky nápis bývá “Jezu, ufam Tobie”, česky “Ježíši, důvěřuji Ti.” Litevsky: “Jezaus, pasitikiu tavimi”.
Nová dlažba láká ke generickým snímkům.
Některý z biskupů?
A tady to je. Čtrnáctka dávno za námi, máme tu šestnácté zastavení: Ježíš padá pod křížem.
Antonín Tyszkiewicz, kníže v Lohojsku a Berdyčevě, biskup žmudský… a Eques Ordinum nevím.
Všichni, kdo odejdou, se nevracejí - All Who Go Do Not… Polské nakladatelství Czarne vydalo knihu All Who Go Do Not Return (Všichni, kdo odejdou, se nevracejí) ex-chasida Shulema Deena (hovoří jidiš zde: https://www.youtube.com/watch?v=wzvz7KIwYbM) o jeho vývoji od potomka rodičů si život mezi newyorskými Skverer chasidy zvolili sami, přes blogera ventilujícího svoji slábnoucí víru na blogu Hasidic Rebel, po odchod z komunity, který ho stál manželství a…
Kraków-Lagiewniki Kraków-Lagiewniki je městská část Krakova, která se nachází v jižní části Polska. Známým a důležitým místem je tu poutní místo nazývané Svatyně Božského Milosrdenství, které je spojeno s osobou svaté sestry Faustyny Kowalské. Svatyně Božského Milosrdenství byla postavena na památku a poctu svaté Faustyny Kowalské, která zde žila a měla zjevení Ježíše Krista. Svatá Faustyna…
Recep Tayyip Erdoğan tekrar seçimi kazandı. - Recep Tayyip… seçim - volby, kazanmak - vyhrát 2. Türkiye'deki seçimlerde Erdoğan bir kez daha zafer kazandı. (Erdoğan opět zvítězil v tureckých volbách.) - slovníček: Türkiye - Turecko, bir kez daha - znovu, zafer - vítězství 3. Erdoğan'ın partisi seçimleri kazandı ve kendisi tekrar Cumhurbaşkanı seçildi. (Erdoganova strana vyhrála volby a on sám byl znovu zvolen prezidentem.)…
Rozdíly mezi ruštinou, ukrajinštinou a běloruštinou - minulý… Minulý čas slovesa být, tedy v češtině tvary byl, byla, byli... se ve výchoslovanských jazycích tvoří hodně podobně, a dokonce jednodušeji, protože odpadají složeniny se "jsem, jsi jste...", pomocí kterých se v češtině vyjadřují jednotlivé osoby. Nezvykem je pro Čecha ovšem stěhující se místo přízvuku, které navíc bývá na různém místě i v jednotlivých východoslovanských…
Zápisky z Estonska: Kui ma sinna lähen, siis ma ei saa… Dnes si trochu rozepíšu poznámky ze své první lekce estonštiny online. Pokouším se (a učitelka taky), aby to byla taková konverzace. Znám hodně slov, lehce gramatiku, ale pokusy konverzovat v obchodě, restauraci většinou skončí remízou, kdy mi dojdou slova. Myslím ale, že Estonci mají pochopení. Nejprve jsem se snažil vysvělit, že mluvím velmi málo: Ma…
Výpisky z četby "Je velmi zjednodušený názor, že některé země mohou být demokratické a jiným v tom brání nějaká "převládající národní ideologie". Například o Číně se říká, že konfucianismus je neslučitelný s demokracií. Sám nejsem odborníkem na konfucianismus, ale na Tchaj-wanu žije stejné etnikum Číňanů, a přestože jsou také konfuciáni, daří se jim rozvíjet demokracii. Na takovém příkladu…
S P. Leo Zerhauem o Neokatechumenátu - jak se k němu dostal,… V dalších dílech přejdeme třeba k definici neokatechumenátu (tedy ve smyslu onoho katolického hnutí, původně ze Španělska, působícího i u nás), rozdílu mezi katechumenátem a neokatechumenátem. Dojde i na jeho počátky ve Španělsku, zakladatele Kika Arguella a Carmen Hernández. . . . Obecné informace, které ve videu nezazněly: Neokatechumenát (zkráceně NC) je mezinárodní křesťanské hnutí,…
Krátká lekce řečtiny, tentokrát o starém známém Janisi… Ο Γιάνης Βαρουφάκης είναι ένας Έλληνας οικονομολόγος και πολιτικός, που έγινε γνωστός για τον ρόλο του ως Υπουργός Οικονομικών της Ελλάδας. Janis Varufakis je řecký ekonom a politik, který se stal známým pro svou roli ministra financí Řecka. Ο Γιάνης Βαρουφάκης (Janis Varufakis) - jméno a příjmení řeckého ekonoma a politika. είναι (ínai) - je…
Mesiánský pohled na křesťanskou problematiku V Izraeli, přesněji ve městě Beerševa žije Alexander Blend, původně imigrant ze Sovětského svazu. Svůj životopis a o svém současném působení poutavým způsobem skromně vypráví několika videích, kde různým, převážně ruskojazyčným křesťanským společenstvím vypráví svůj příběh. Od mládí v Sovětském svazu v rodině rabína, kterému sovětský režim zakázal výkon této profese, po emigraci do Izraele,…
O polštině - frajer, maso z hrbáče a odchod na ubikaci Slov, které se v češtině polštině velmi podobají nebo jsou dokonce stejná je nepřeberné množství. Člověku, který se s polštinou setkává poprvé, můžou také činit potíže výrazy, u nichž bychom to neočekávali. Vzpomínám si, jak kamarády vyděsil polský dotaz "chcesz herbatę?" (chceš čaj?), protože mysleli, že je jim nabízeno... snad maso z hrbu, Slov, které…
L´uomo sandaluto (Člověk osandálený / The Sandaled man) L´uomo sandaluto ((Člověk osandálený / The Sandaled man) - vizážistické zamyšlení nad vývojem naší společnosti po roce 1989. Dokumentaristickou formou je kladena různým lidem otázka: "Co si myslíte o tom, když se nosí sandály na ponožky?" Sandály na ponožky? Ano či ne? Sandals with socks, yes or no? L´uomo non usa i sandali!! Si,…
Vyrábíme rakety jak párky Posty o raketách mám vlastně dva. Toto foto je z domáckého muzea vojenské techniky na estonském ostrově Saaremaa, jmenovitě na jižním cípu jeho poloostrova Salme, mimochodem nedaleko další zajímavosti, majáku značícího vjezd do Rižské zátoky ze severu. Zatím tahle jedna fotka autora s raketou, další dohledãm.
Dobré zprávy od Dobříše – evangelium podle Karla Satoriy Autor: Vít Vaďura Rogallo booster retrieve (Photo credit: Wikipedia) „Mystika je umění vidět. Jde v ní o bojové umění nezbytné v utkání s profánnem. Mystika usvědčuje profánno ze lži. Ne, nic, absolutně nic není obyčejné, Bohem neobydlené. Je jenom tajemné, či lépe, tajemně zvoucí.“ V této občasné rubrice jsem již referoval o některých duchovně…
Setkání se Sviatlanou Cichanouskou, běloruští písmeníci,… Dnes jsme se s naší kamerou vydali do polského Krakova, kde se uprostřed malebného parku nachází Villa Decjusz, která hostí běloruský festival Kultura v emigraci. Neděle je již druhý den programu. Zlatým hřebem dnes byla návštěva Sviatlany Cichanouské, vůdkyně nezávislostního hnutí, prezidentky Běloruska v emigraci. V její výborné řeči se objevilo téma zástupů vězňů, kteří…
Varandej Kdybyste nevěděli, co číst, a umíte číst rusky, určitě si projděte pár příspěvku tohoto blogu: Varandej - ruský blogger, blogující na oblíbeném ruském ŽŽ, tedy Živom žurnale, aka LiveJournal. V Americe má tato platforma asi zenit za sebou, ale v Rusku je stále populární. (V poslední době přesídluje zdá se na Zen.) Cestuje především po…
Polština - výslovnost Že polský pravopis není pro Čecha moc intuitivní, o tom není pochyb. V médiích slýcháváme "Jerži" Buzek, Josef "Žjeleněc" apod. Jako nerudnému školometovi mi to nedá a upozorním na pár vychytávek. Je to návod jak v české řeči více méně věrně reprodukovat polská slova, nikoli vyčerpávající kurs polské výslovnosti. "rz" se polsky v minulosti sice…
Slovinský morální teolog Ivan Štuhec o aféře Marko Rupnik Katolickou církví otřásá a neotřásá další skandál okolo zneužívání, tentokrát se slovinským knězem a jezuitou Markem Ivanem Rupnikem v hlavní roli. Umísťujeme překlad zajímavého článku slovinského teologa a kněze Ivana Štuhece. Tvorbu Marka Ivana Rupnika najdeme i v České republice, a sice například na moravském Velehradě. Morální teolog Ivan Štuhec o kauze Marko Rupnika:…
Reomäe, Saaremma, Estonsko Čtyři jeptišky, jeden pes, přezimující včely a půllitr piva Jednou z věcí na ostrově Saaremaa ne zcela očekávanou je místní pravoslavný klášter na území obce Reomäe, nedaleko hlavního města ostrova Kuressaare. Pozoruhodný je v mnoha ohledech, a jako první bych jmenoval příslušnost k Estonské apoštolské pravoslavné cirvki. Slovo "apoštolská" je klíčová, protože značí, že…
Estonští Setu - Setud ehk setukesed Setud on eestlaste etniline rühm, kelle põline asuala on Kagu-Eestis Setumaal. Setude üldarv on ligi 10 000. Seto jsou etnická skupina Estonců, jejichž původní sídlo je Setumaa v jihovýchodním Estonsku. Celkový počet Seto je asi 10 000. To byla definice toho, co to je Setu, přímo v estonštině. Etnická skupina Seto, někdy zvaná Setukézové, sídlí…
Židovský hřbitov, Kamajai, Litva. Báseň Iosifa Brodského Židovský hřbitov v Litvě v Kamajai poblíž Rokišek. Nelze nevzpomenout nesmrtelného Josifa Brodského: Еврейское кладбище около Ленинграда. Кривой забор из гнилой фанеры. За кривым забором лежат рядом юристы, торговцы, музыканты, революционеры. Židovský hřbitov u Leningradu. Křivý plot ze shnilé překližky. Za křivým plotem leží právníci, obchodníci, muzikanti, revolucionáři. celá báseň: Еврейское кладбище около Ленинграда Еврейское кладбище около…